Život on Air

#16_ Barbora Hu _ Podivej se dovnitř

Episode Summary

Hostem šestnáctého dílu je Barbora Hu. Lektorka Jógy, autorka několika knih, indoložka a pozoruhodná osobnost. V tomto dílu se věnujeme spektru života, které se nedá úplně uchopit, a i přesto jej nemůžeme ignorovat. Porovnáváme uměleckou a esoterickou cestu. Jaké to je existovat v kapitalistickém rámci, když nechcete růst nebo dělat něco, co se dá redukovat do produktu. Inspirativní debata s Barborou HU, která reflektuje různé přístupy v hledání hloubky života.

Episode Notes

Proč jsme si do našeho podcastu pozvali lektorku jógy, indoložku, autorku několika knih a především zajímavou myslitelku Barboru Hu? 

Život sestává z velkého spektra. Na jedné straně z čistě praktického a pragmatického charakteru. A na straně druhé je tu ta část, která se nedá uchopit - spiritualita, emoce, láska, nenávist naše vědomí, nebe nad námi, příroda, život, vesmír. Jako umělec se snažím v tomto neuchopitelném spektru pohybovat, zpřítomňovat jej, snažím se sám sebe učit větší citlivosti jak k tomu co se děje ve mě, tak k tomu kolem mě. Snažím se alespoň v záblescích to “tremendum” života zahlédnout a uchopit, proto aby vzápětí bylo zase nepochopeno. 

Nevím, jestli se mi někdy něco takového daří, ale onu cestu za tím neuchopitelným se snažím skrze moji tvorbu sdílet se světem. Jádrem mojí tvorby je tělo a mysl (mimochodem rád bych se zbavil toho dualismu). Skrze vlastní sebepoznání, posouvání vlastních hranic těla a mysli dochází k tvorbě - k pohybu, tanci, poezii, improvizaci. Schopnost empatie, schopnost naslouchání sobě a okolí, to je divadelní tvorba. Barbora na svém webu píše - 

“Jóga mě učí žít ve vědomí souvislostí a vztahů, učí mě odstupu, pokoře a transpersonální perspektivě. Živí ve mně stálou fascinaci vazbami mezi vnitřním a vnějším, na všech myslitelných úrovních. To také považuji za jeden z jejích největších přínosů dnešnímu člověku. “ 

V podstatě směřujeme k tomu stejnému. Každý z jiné strany. Oba přístupy s sebou nesou určitou míru balastu a nánosu, historie a toho jak se s nimi zachází ve veřejném prostoru. 

Cíl je podobný, ale v čem je umělecký a esoterický přístup jiný? Můžou se doplňovat? V tomhle rozhovoru porovnáváme to, jak se nám existuje v kapitalistickém rámci, když ani jeden z nás nechce neustále růst a vytvářet nové produkty, které se dají jednoduše prodávat. Toto je inspirativní setkání s Bárou HU, které reflektuje různé přístupy v hledání hloubky života.

Důležité odkazy

Doporučení 

Odebirej _ bit.ly/zivotapple _ bit.ly/zivotgoogle _ bit.ly/zivotspotify

POKUD SE VÁM LÍBÍ NAŠE PRÁCE PODPOŘTE NÁS NA STARTOVAČI - STARTOVAC.CZ/PATRON/ZIVOTONAIR

Podcast "Život on AIR" produkuje divadelní soubor Ufftenživot - www.ufftenzivot.cz / facebook.com/ufftenzivot / instagram.com/ufftenzivot _/ _

Podcastem vás provází Jiří Šimek.