Život on Air

#1_Lenka Havlíková_ Dramaturgie světa

Episode Summary

Rozhovor s Lenkou Havlíkovou, ředitelkou Divadla X10. O tom, k čemu může být divadlo, jak se má česká nezávislá divadelní scéna, nebo k čemu je dramaturg, nejen v divadle.

Episode Notes

První epizoda podcastu Život on Air, jejímž hostem je česká divadelní dramaturgyně a ředitelka divadla X10 Lenka Havlíková.

Věděli jste, že je možné, že slovo "divadlo" nepochází ze slova dívat se ale ze staroslovanského slova "odivo", což znamená zázrak? Rozhovor začíná v revolučním roce 89, kdy se česká společnost, stejně jako dnes, nacházela v bezprecedentní situaci. Jaké to bylo se z takovéhle situace vzpamatovávat? Jaké divadlo tehdy vznikalo? V průběhu rozhovoru se možná také dozvíte jaká je role divadla pro společnost. A nebo kdo je a co dělá divadelní dramaturg. Pomyslné post skriptum rozhovoru je bilancí současné nezávislé scény. 

Lenka Havlíková za svůj profesní život sbírala zkušenosti v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v brněnském Hadivadle a nebo v Národním Divadle, kde strávila bezmála 10let. Lenka o sobě říká, že ráda znovu začíná a asi i proto, po skončení jejího národního angažmá, založila nezávislé divadlo X10. Svoji první úspěšnou etapu začalo v pražských Strašnicích, která byla ukončena nedobrovolným odchodem do unikátního prostoru v centru prahy - DUP39, kde nyní divadlo X10 působí. Vedle své divadelní tvorby Lenka také působí jako Místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR a je jedná z mála českých divadelních osobností, která má rovnoměrně bohaté zkušenosti jak z velkých, státem nebo městem zřizovaných, tak nezávislých divadel. A to je jeden z hlavních důvodů, proč jsme si Lenku pozvali, vědomě v kontextu současného nouzového stavu, který přivádí především nezávislá česká divadla do krize, která nemá obdoby. 

Důležité odkazy

Divadlo X10 - www.divadlox10.cz

Asociace nezávislých divadel ČR - www.andcr.cz

"odivo" - artikl.org/divadelni/ritualy-uklidnuji

Doporučení

 Yuval Noah Harari - "Stručné dějiny lidstva" 

 Viktor Emil Frankl - "A přesto říci životu ano "

Podcast "Život on AIR" produkuje divadelní soubor Ufftenživot - www.ufftenzivot.cz  / facebook.com/ufftenzivot / instagram.com/ufftenzivot

Foto: Marek Koliha