Život on Air

#17_Šabachová, Kotas, Šindelář_V centru

Episode Summary

Náš první živě nahraný díl má číslo sedmnáct. Věnujeme se v něm tomu, jak se nám žije v centru Prahy a jak jej redefinovat tak, aby sloužilo jeho obyvatelům, a nebylo jen banální turistickou atrakcí. Hosty jsou Bára Šabachová, spoluzakladatelka a ředitelka Komunitního centra Kampa, Martin Kotas, provozovatel Kavárny Mlýnská, hybatel a organizátor kulturních a občanských událostí a Václav Šindelář známější jako Anatol Svahilec - Mistr ČR ve slampoetry . Tento díl jsme nahráli na pražském Mariánském náměstí, v rámci festivalu ring X10, jehož smyslem bylo oživit nyní prázdnější centrum nezávislou kulturou.

Episode Notes

Sedmnáctý díl je první podcast, který jsme nahráli živě s diváky. Přijali jsme pozvání Lenky Havlíkové, ředitelky divadla X10 a nahrávali jsme na Mariánském náměstí  (rozhovor s Lenkou zde -  #1_Lenka Havlíková_ Dramaturgie světa ), na festivalu Ring X10, jehož smyslem bylo oživit centrum města nezávislou kulturou. Pozvání do 17. dílu přijali 3 hosté - Bára Šabachová, spoluzakladatelka a ředitelka  komunitního centra Kampa, Martin Kotas, provozovatel Kavárny Mlýnská, hybatel a organizátor kulturních a občanských událostí a Václav Šindelář, znamější jako Antol Svahilec - Mistr ČR ve slampoetry a několikaletý rezident na Václavském náměstí. 

S těmito třemi hosty jsme společně přemýšleli nad tím, jak redefinovat centrum tak, aby se v něm dobře žilo. Aby centrum nebylo jen turistickou atrakcí a prostorem, kde chodí zombie, které mají přibité oči k obrazovkám protože neustále něco fotí, a kde večerní štafetu přeberou ožralí lidé, kteří se loučí se svobodou a nebo kdoví s čím. Jak se Václavovi žije na Václaváku? Jak rekonstrukce Kampy, která byla plánovaná okolo roku 2006, dala do pohybu občany Malé Strany, což zapříčinilo vznik komunitního centra a stalo se katalyzátorem sousedských vztahů. Co je důvodem toho, že se Martinovi Kotasovi daří provozovat kavárnu Mlýnská tak, že je místem pro obyvatele Prahy a nikoliv strojem na vysávání peněz z turistů? 

O hezké město musíme aktivně usilovat. Hosté této epizody o to usilují takzvaně odspodu, protože jim na jejich okolí záleží. Problematika urbanismu je samozřejmě složitá a komplikovaná, proto tuto epizodu chápeme jako první díl neoficiální série, která půjde do mnohem větší hloubky. Chtěli bychom pozvat zástupce města, uředníky, a architekty. Na závěr snad jen doplníme, že naše inscenace Words of Apology, jejíž dvě reprízy náš čekají 16.9. a 8.10. na tuto debatu navazuje. Jejím ústředním motivem je procházka Prahou a reflexe viděného. Jestli se vám libí tato nebo jakákoli jiná epizoda, stavte se za námi v divadle, než ho zase zavřou. 

Důležité odkazy

Odebirej _ bit.ly/zivotapple _ bit.ly/zivotgoogle _ bit.ly/zivotspotify

POKUD SE VÁM LÍBÍ NAŠE PRÁCE PODPOŘTE NÁS NA STARTOVAČI - STARTOVAC.CZ/PATRON/ZIVOTONAIR

NEBO SKRZE PLATFORMU DARUJME.CZ

Podcast "Život on AIR" produkuje divadelní soubor Ufftenživot - www.ufftenzivot.cz / facebook.com/ufftenzivot / instagram.com/ufftenzivot _/ _

Podcastem vás provází Jiří Šimek.